Pomimo upływu dwóch dekad od zburzenia Muru Berlińskiego, nie możemy zapominać, że pokój w Europie nie jest niczym stałym. Tak z okazji 25 rocznicy upadku muru napisał szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker. Jego zdaniem Europa stoi przed ostatnią szansą , by budować lepszą przyszłość.

Juncker podkreślił, że mur runął dzięki pasji i odwadze podzielonych nim ludzi, którzy dążyli do pokoju, wolności i demokracji. Dodał, że tamte wydarzenia na zawsze zmieniły się świat i umożliwiły budowę nowych porozumień, lub - jak to nazwał - "nowych mostów między narodami". Zaznaczył, że jako przewodniczący Komisji za cel stawia sobie "naprawę pęknięć w tych mostach", jakie pojawiły się w wyniku najpoważniejszego od II wojny światowej kryzysu finansowego i gospodarczego.

- Bardziej niż kiedykolwiek Europa musi wypełnić obowiązek zapewnienia wolności i pokoju, europejska integracja połączyła państwa w silniejszą całość i tylko w ten sposób - wspólnie - możemy budować pewną przyszłość - napisał w oświadczeniu szef Komisji.