Według SLD Polska rozwija się zbyt wolno, bo - jak mówił Ryszard Zbrzyzny - przy obecnych wskaźnikach poziom rozwiniętych krajów UE osiągniemy dopiero za 20 lat i to przy założeniu, że tamte gospodarki nie będą się rozwijać. Zbrzyzny przestrzegał, że za 2-3 lata powrócimy do poziomu deficytu finansów publicznych i zadłużenia sprzed zmian w OFE, które poprawiły sytuację. "Tylko nie będzie drugiego OFE, żeby wtedy ustabilizować budżet" – podkreślił.

"Posługując się slangiem młodzieżowym – rządowe +tłuste misie+ – czas obudzić się ze snu i wziąć do roboty. Polskiej gospodarce i polskim finansom potrzebne są radykalne zmiany i precyzyjny plan ratunkowy" – ocenił. "Niestety plany rządowe na 2015 r. nie idą w tym kierunku, przeciwnie - nie załatwiają żadnego istotnego problemu" – dodał.

Przypomniał, że koalicja PO-PSL miała komfortową sytuację, bo dysponowała do tej pory sześcioma budżetami oraz środkami z UE. "Niestety niewiele to poprawiło naszą sytuację” – mówił Zbrzyzny. W ocenie SLD mimo zmiany rządu nad Izbą i nad budżetem unosi się "duch Donalda Tuska i (Jacka) Rostowskiego". "Minister (finansów) Szczurek różni się od swojego poprzednika tym, że raczej nie uprawia taniej propagandy, jest bardziej pragmatyczny" - powiedział Zbrzyzny.

W jego ocenie "płomienne i pełne obietnic" expose premier Kopacz w niewielki sposób ma się do projektu budżetu państwa na 2015 r.

Zbrzyzny przypomniał o postulatach społecznych SLD i przekonywał, że jedynym rozsądnym wyjściem dla poprawy sytuacji jest głosowanie na Sojusz w nadchodzących wyborach. Ocenił, że w czasach rządów SLD "to, co miało rosnąć - rosło, a to, co miało maleć - rzeczywiście malało”.