Donald Tusk prawdopodobnie jutro przedstawi plan polityczny na najbliższe miesiące. Mówił o tym minister obrony Tomasz Siemoniak, który uczestniczył w otwarciu XXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Minister zapowiedział też, że w ciągu roku zostaną rozstrzygnięte najważniejsze przetargi na dostawy dla wojska. Chodzi o przetargi na sprzęt do obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, i na śmigłowce wielozadaniowe. W ciągu roku zakończy się też kilkadziesiąt mniejszych przetargów - powiedział Siemoniak dodając, że najbliższy rok będzie decydujący dla programu modernizacji armii. Minister obrony podkreślił, że obecny kryzys międzynarodowy dopinguje wszystkich do dotrzymania harmonogramów. Dodał, że prezentowana na Salonie oferta pokazuje, jak bardzo postępuje rozwój polskiego przemysłu obronnego.

Razem z ministrem Siemoniakiem wystąpił na konferencji prasowej francuski minister obrony, Jean-Yves Le Drian. Podkreślił, że Francja potępia rosyjskie działania wobec Ukrainy. Dodał, że pojawia się konieczność zapewnienia integralności granic tego kraju. Odpowiadając na pytanie o ewentualne rozmieszczenie sił NATO w Polsce minister odpowiedział, że Francja jest za wspólnymi, interoperacyjnymi działaniami Sojuszu. Działanie ewentualnych sił szybkiego reagowania powinno być, zdaniem ministra, sprawdzone podczas ćwiczeń w Polsce i w krajach bałtyckich.