2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat oraz 25 tys. zł grzywny - to kara dla Grzegorza D., męża szefowej świętokrzyskiej PO, za sfałszowanie faktur. Taki wyrok wydał wczoraj skarżyski sąd rejonowy.
Reklama

Prokuratura oskarżyła Grzegorza D., że pomiędzy grudniem 2008 a końcem 2011 roku wystawił 190 fałszywych faktur na blisko 6,6 mln zł, m.in. za prace budowlanych czy usługi przy organizacji koncertu Thomasa Andersa z wielbionego przed laty zespołu Modern Talking. Dzięki temu sześć firm mogło wyłudzić 1,4 mln zł podatku VAT - pisze "Gazeta Wyborcza".

- Oskarżony przyznał się do zarzutów. Złożył obszerne wyjaśniania, w których opisał proceder podrabiania tych faktur. To nie on był pomysłodawcą ich wystawienia, ale inne osoby - mówiła sędzia w czasie odczytywania wyroku.

Sąd nie miał jednak wątpliwości, że Grzegorz D. zarabiał na każdej fakturze. Było to 5 proc. od VAT-u. Na podstawie faktur sąd orzekł przepadek tej korzyści, to jest 69,8 tys. zł.

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, szefowa PO w regionie, już w ubiegłym roku zapewniała, że nie angażowała się w interesy męża, z którym jest w separacji, a o kłopotach dowiedziała się dopiero w sierpniu 2012 roku.