W czasie wystąpienia Morawiecki nawiązywał do poniedziałkowej 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i wskazywał, że dokument ten połączył Polaków ponad podziałami.

"I także dzisiaj powinniśmy odłożyć do lamusa wszystkie partykularyzmy partyjne, kalkulacje polityczne niektórych polityków - małostkowe, niepotrzebne. Odłóżmy je na bok" - apelował.

Szef rządu podkreślał, że powinniśmy skupić się na jedności i zgodzie "w kierunku jak najszybszego wyjścia z pandemii". "Jak najszybszego rozwoju Polski. Przekazaniu środków dla polskich rodzin, polskich pracowników służby zdrowia, pracowników edukacji. Dla Polaków na infrastrukturę w bardzo wielu obszarach" - wymieniał.

Morawiecki ocenił, że jest to moment "arcyważny, fundamentalny". "I w takim momencie fundamentalnym nie ma miejsca na kłótnie. Nie ma i nie powinno być miejsca na małostkowe kalkulacje polityczne takie czy inne. Dzisiaj przede wszystkim liczy się Polska, liczy się interes Polski" - podkreślił.

"To jest przełomowy moment i w takim momencie apeluję do całej Wysokiej Izby o głosowanie za przyjęciem tej ustawy" - wezwał premier.