Porozumienie prawicy jest pożądane, ale nie jest jeszcze pewne - mówił na antenie Programu I Polskiego Radia lider Polski Razem Jarosław Gowin. Gowin tłumaczył, że przed planowanym na 12 lipca kongresem partii prawicowych jest za wcześnie by mówić o zjednoczeniu prawicowych ugrupowań.

- Chcemy wspólnie działać na rzez odsunięcia obecnej ekipy PO-PSL od władzy. Może to zrobić obóz zjednoczonej prawicy - przekonywał Gowin. Dodał, że wiele w kwestii współpracy opozycji wyjaśni dzisiejsza rozmowa Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą. - Mam nadzieję, że po tej rozmowie będziemy bliżsi porozumienia - stwierdził były minister sprawiedliwości. Jego zdaniem, zjednoczony blok prawicy daje szanse na wygranie wyborów i zdobycie samodzielnej większości.

Prezes Polski Razem przyznał, że również on dwukrotnie spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim. - Wszystkie ustalenia zapadają w naszych bezpośrednich rozmowach, istotne elementy porozumienia zostały omówione - zaznaczył. - Jednym z takich ustaleń miałyby być wspólne listy w wyborach do sejmików wojewódzkich. To byłyby listy tej zjednoczonej prawicy, ale zachowującej wewnętrzną niezależność - dodał lider Polski Razem.

Rozmowa Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą, do której ma dojść 7 lipca, będzie pierwszym spotkaniem obu polityków od kilku lat. Lider Solidarnej Polski został usunięty z PiS w listopadzie 2011 roku. Z kolei Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości, odszedł z PO we wrześniu ubiegłego roku.