Na czele ukraińskiego Ministerstwa Obrony stanął Walerij Heletej, a szefem sztabu generalnego został generał Wiktor Mużenko.

Heletej kierował dotąd ukraińskim odpowiednikiem Biura Ochrony Rządu. Od razu po objęciu stanowiska oświadczył, że zapewni Ukrainie spokój i porządek oraz niepodległość. - Ukraina zwycięży i parada zwycięstwa się odbędzie! W ukraińskim Sewastopolu - podkreślił.

Z kolei nowy szef sztabu generalnego Wiktor Mużenko był całe życie związany z wojskiem. Wchodził w skład kierownictwa trwającej na wschodzie operacji antyterrorystycznej. Brał też bezpośredni udział w walkach.

W czasie prezentacji kandydatur nowego ministra i szefa Sztabu Generalnego w Radzie Najwyższej przez Petra Poroszenkę, deputowana Partii Regionów Olena Bondarenko, znana ze swojego poparcia dla poprzedniego prezydenta Wiktora Janukowycza, oskarżyła armię o to, że morduje cywilów, w tym dzieci. Wywołało to oburzenie innych deputowanych i samego szefa państwa. - Nie bądźcie obojętni wobec takich, którzy chcą zniszczyć wiarę w naszą armię, obrażać ją śpiewając słowa rosyjskiej propagandy - apelował prezydent.