Barack Obama pojawi się w gronie kilkunastu prezydentów, gości przedpołudniowych uroczystości rocznicowych na Placu Zamkowym w Warszawie. Wygłosi też przemówienie do Polaków. Wczoraj zapewniał polskie władze o trwałości wzajemnego Sojuszu i zapowiedział miliard dolarów na obronność w Europie, w odpowiedzi na rosyjsko-ukraiński kryzys.

Po uroczystościach Obama ma spotkać się z ukraińskim prezydentem-elektem Petro Poroszenko i zapytać o ewentualną amerykańską pomoc. „Chciałbym od niego usłyszeć, co uważa za najważniejsze. W oparciu o rozmowy, które prowadzimy z przedstawicielami Ukrainy od kilku miesięcy zakładam, że najbardziej przejmują się sprawą wsparcia dla gospodarki i rozwiązaniem problemów energetycznych“ - zapowiadał wczoraj Obama.

Po 13.00 amerykański prezydent ma odlecieć z Warszawy do Brukseli. Wieczorem weźmie tam udział w spotkaniu przywódców grupy G7. Po aneksji Krymu przez Rosję Moskwa została wykluczona z grupy G8, a planowane pierwotnie w Rosji spotkanie przywódców, zostało przeniesione do Brukseli.