Można już głosować - lokale wyborcze otwarte. O 7.00 rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21.00. Do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego uprawnionych jest 30 milionów 746 tysięcy 468 Polaków. Polacy wybierają 51 eurodeputowanych. O jeden mandat ubiega się średnio 25 kandydatów.

Do lokalu wyborczego trzeba zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem. To powinien być dokument na podstawie którego można ustalić tożsamość, ważny jest również adres stałego zamieszkania.

Głosowanie nie różni się od głosowania w innych wyborach. Każdy wyborca ma jeden głos. Żeby był ważny - trzeba w kratce obok nazwiska wybranego kandydata postawić znak "x" - przypomina sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego utworzono na terenie naszego kraju 27 664 obwodów głosowania. 9 722 lokale wyborcze, są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Cisza wyborcza trwa do zakończenia głosowania, czyli do 21.00.

Zakazane jest organizowanie wieców, rozdawanie ulotek czy namawianie do głosowania na konkretną osobę. Mediom nie wolno publikować wyników przedwyborczych sondaży, a jeśli informują o osobach startujących wyborach, to muszą przedstawiać wszystkich kandydatów startujących w danym okręgu wyborczym.

Dziś będzie można podawać informacje na przykład o liczbie osób, którym wydano karty do głosowania i emitować ogłoszenia zachęcające do udziału w wyborach.
Cisza wyborcza obowiązuje także w Internecie. Oznacza to, że wypowiadanie się tam o swoich ulubionych kandydatach czy komitetach, jak i polubienie ich profilu na portalu społecznościowym zostanie uznane za agitację wyborczą.

Pierwsze cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza poda po godzinie 23.00.