Tatarski obrońca praw człowieka z zakazem wjazdu na Krym. Były przewodniczący Medżlisu Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew został uznany w Rosji za persona non grata.

Jak poinformował w oświadczeniu tatarski parlament, oficjalny zakaz wręczono mu dziś rano, gdy przekraczał granicę anektowanego półwyspu wyjeżdżając na Ukrainę. Zakaz wjazdu ma obowiązywać pięć lat.

Dżemilew zapowiedział, że nie zamierza podporządkować się decyzji rosyjskich władz. Agencja Interfax Ukraina cytuje oświadczenie Dżemilewa; "W ostatnim czasie na terytorium Krymu zabroniono wstępu przedstawicielom wielu znaczących międzynarodowych organizacji, cieszących się powszechnym autorytetem. Dołączenie mnie do tego grona wskazuje wyraźnie, z jakim +cywilizowanym+ państwem mamy do czynienia" - powiedział polityk.

Były przewodniczący Medżlisu i ukraiński deputowany Mustafa Dżemilew, od początku kryzysu krymskiego, opowiadał się za pozostawieniem półwyspu w granicach Ukrainy. W marcu rozmawiał na ten temat z prezydentem Władimirem Putinem oraz przedstawicielami NATO. Ostrzegał też, że w przypadku aneksji Krymu, Rosja może mieć „powtórkę z krwawych wojen czeczeńskich”.

Były lider krymskich Tatarów prosił również ONZ, aby wprowadziła na Krym siły pokojowe, a Turcji sugerował zamknięcie cieśniny Bosfor dla rosyjskich okrętów. Był siedmiokrotnie skazywany, łącznie spędził 15 lat w więzieniu za "szerzenie poglądów kwestionujących ład radziecki". Jest także ukraińskim deputowanym; w marcu 1998 po raz pierwszy uzyskał mandat deputowanego do Rady Najwyższej z ramienia Ludowego Ruchu Ukrainy, a w 2012 z listy Batkiwszczyny. Dziś gdy wyjechał z Krymu do Kijowa, już po przekroczeniu granicy między półwyspem a stałym lądem, została mu wręczona nota z zakazem powtórnego wjazdu na terytorium Federacji.

Samozwańczy prezydent anektowanego przez Rosję Krymu Siergiej Aksjonow stwierdził, że przyjazdy Dżemilewa na półwysep to prowokacja wymierzona w porządek publiczny.

Mustafa Dżemilew jest jednym z założycieli organizacji obrońców praw człowieka w byłym ZSRR. Dwukrotnie był zgłaszany do pokojowej nagrody Nobla. W ciągu kilku ostatnich tygodni na liście z zakazem wjazdu do Rosji znalazło się wielu działaczy związanych z organizacjami Tatarów krymskich. Między innymi obecny przewodniczący Medżlisu Rafat Czubarow.