Na tydzień przed kanonizacją kardynał Kazimierz Nycz wezwał polityków, by podążali śladem Jana Pawła II. Metropolita warszawski zaapelował o to w kazaniu podczas mszy rezurekcyjnej w parafii Zwiastowania Pańskiego na Rakowcu.

"Najlepszym podziękowaniem za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II będzie naśladowanie go" - mówił do warszawiaków. Przypomniał, że dzięki ogromnemu zaangażowaniu papieża 25 lat temu zdobyliśmy wolność, a teraz trwonimy dziedzictwo Solidarności. Dlatego ogromna odpowiedzialność leży właśnie na politykach.

"Jan Paweł II uczył nas, że jeżeli chcemy cieszyć się wolnością potrzebujemy narodowej zgody i solidarności" - przypomniał kaznodzieja. Nie może być tak, że jeden występuje przeciwko drugiemu.

Duszpasterz podkreślił, że z nauki Jana Pawła II powinny czerpać także rodziny. Żaden papież nie powiedział tyle ważnych uwag o małżeństwie i rodzinie, co Jan Paweł II. „Niestety nie zdaliśmy tego egzaminu, nie słuchaliśmy go dość uważnie i dziś mamy gorzkie owoce takiego podejścia” - podsumował kardynał.

Po kazaniu Nycz poświęcił ołtarz Jana Pawła II. Na początku mszy poprowadził procesję rezurekcyjną.