Twój Ruch zapowiada, że na porannym Konwencie Seniorów będzie wnioskował o zdjęcie z porządku obrad uchwały w sprawie kanonizacji.

Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot ocenia, że dokument ten ma charakter religijny i zawiera sformułowania niezrozumiałe dla świeckiego państwa. Zapewnił, że on jak i większość członków jego klubu ceni papieża jako człowieka, który walczył o demokratyzację Polski i przyczynił się tak, jak Lecha Wałęsa czy jak Jacek Kuroń do upadku komunizmu. Palikot dodał, że Twój Ruch gotowy jest oddać mu należną cześć na przykład 4 czerwca lub przy okazji ważnej daty dotyczącej życia czy śmierci papieża. "Jednak fakt czysto religijny, dotyczący kwestii ideologicznej wywołuje nasze oburzenie i my nie będziemy w stanie poprzeć tego dokumentu" - podkreślił.

Polityk przekonuje, że uchwała zaproponowana przez PSL, a popierana przez PO i PiS, to czysto polityczna zagrywka. "Kaczyńskiemu mało było śmierci brata, potrzebuje jeszcze kanonizacji papieża, aby wygrać wybory z PO, a Platforma ze strachu, że je przegra gotowa jest traktować dokument religijny jako dokument państwowy" - powiedział. Przyjęciu dokumentu sprzeciwia się także SLD. W projekcie uchwały czytamy między innymi: "W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, Głowy Kościoła Powszechnego i Wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoją radość i wdzięczność z powodu tego historycznego wydarzenia".