Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego poparł kandydaturę Marka Sawickiego na ministra rolnictwa. Nie wiadomo jednak czy zastąpi on Stanisława Kalembę. Wieczorem zakończyło się spotkanie premierów Tuska i Piechocińskiego w tej sprawie.

Prezes PSL mówił wcześniej dziennikarzom, że na spotkaniu z premierem zaproponuje nazwisko kandydata na nowego ministra rolnictwa. Jak powiedziała IAR rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, jutro dowiemy się jakie ustalenia zapadły podczas spotkania.

Dymisja Kalemby to jeden ze skutków sytuacji kryzysowej na rynku trzody chlewnej. Za kłopoty producentów wieprzowiny ma też zapłacić stanowiskiem Naczelny Lekarz Weterynarii. Jego odwołanie przez nowego ministra rolnictwa zapowiedział już wicepremier Piechociński, który zarzucił mu brak skutecznych rozwiązań w walce z afrykańskim pomorem świń. Dymisji Stanisława Kalemby też domagał się lider ludowców. Z kolei minister tłumaczył, że nie zrealizował ustaleń dotyczących zwalczania skutków afrykańskiego pomoru świń. W czasie konferencji twierdził, że ustalenia zatwierdzone przez rząd w końcu lutego nie były wprowadzane w życie. Zamiast interwencyjnego skupu zaproponowano utylizację tysięcy zdrowych świń.