Komisja Europejska mobilizuje unijne kraje do likwidacji różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. Wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding opublikowała apel w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Z danych Brukseli wynika, że kobiety zarabiają średnio o 16,4 procent mniej niż mężczyźni, choć sytuacja różni się w zależności od kraju. Największe dysproporcje są w Estonii, najmniejsze w Słowenii, w Polsce ta różnica w ostatnich latach zmniejszyła się i wynosi 6,4 procent.

Wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding zaapelowała o większą przejrzystość systemu wynagradzania. Jak mówiła, kobiety w Europie pracują średnio 59 dni za darmo, zanim ich zarobki zrównają się z tymi, które otrzymują mężczyźni. "Dlatego prosimy o większą przejrzystość. Jeśli firmy rzeczywiście respektują zasadę - równa płaca za równą pracę, to nie muszą niczego ukrywać” - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji.

Audyty w dużych firmach, raporty, kampanie promujące równość płci - Bruksela sugeruje państwom członkowskim możliwe działania. Do końca 2015 roku Komisja czeka na informacje z unijnych stolic o tym, jakie sposoby wybrały, by wdrożyć jej rekomendacje.

Reklama