Zaczął się przedwyborczy ruch w Państwowej Komisji Wyborczej. Sekretarz PWK Kazimierz Czaplicki mówi IAR, że zarejestrowane zostały już trzy komitety: Związek Słowiański, Prawo i Sprawiedliwość oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.

Zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego złoży także Ruch Narodowy, trwa w tej chwili weryfikacja podpisów. Kazimierz Czaplicki przypomina, że kandydować do Parlamentu Europejskiego może każda osoba pełnoletnia, która posiada pełnię praw wyborczych oraz każdy obywatel Unii Europejskiej, który zamieszkuje w Polsce na stało od co najmniej pięciu lat.

Sekretarz PWK przypomina, że koalicje wyborcza do PE, inaczej niż do Sejmu czy Senatu nie muszą przekraczać 8-procentowego progu wyborczego, a tak jak pozostali jedynie 5-procentowy, ale podziału mandatów dokonuje PKW na podstawie frekwencji w danym okręgu. Czaplicki podkreśla, że może się tak zdarzyć, że w jakimś okręgu wyborczym mandat nie zostanie w ogóle przyznany.

Zawiadomienie do PWK o utworzeniu komitetu wyborczego trzeba złożyć do 5 kwietnia. Natomiast termin zgłaszania samych listy wyborczych upływa 15 kwietnia.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja. Polacy wybiorą 51 europosłów.

Reklama