Prokuratura prosi kraje europejskie o pomoc w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce. Krakowska Prokuratura Apelacyjna wysłała trzy kolejne wnioski o międzynarodową pomoc prawną. Po Stanach Zjednoczonych, polscy śledczy zwracają się z wnioskami do trzech krajów europejskich.

Piotr Kosmaty rzecznik Prokuratury Apelacyjnej, nie chce zdradzić jakie to kraje. „Mając na uwadze standardy międzynarodowej współpracy prawnej my nie informujemy o treści tych wniosków, ani do jakich krajów zostały wysłane. Najpierw te państwa powinny zaznajomić się z naszą prośbą i do niej ustosunkować”. Prokuratura zdradziła dziś jednak szczegóły dotyczące zakresu śledztwa w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce. „Zakres tego śledztwa jest szeroki. Dotyczy miedzy innymi przestępstw urzędniczych oraz bezprawnego pozbawiana wolności.”

W całym śledztwie zostało wysłanych 7 wniosków o międzynarodową pomoc prawną. Jeden z czterech wysłanych do Stanów Zjednoczonych został odrzucony, reszta jest rozpatrywana.

Krakowska Prokuratura pod koniec stycznia złożyła wniosek do Prokuratora generalnego o przedłużenie postępowania o kolejne cztery miesiące. Prokurator Generalny zapowiedział, że śledztwo przedłuży. Dziś upływa termin ostatniego przedłużenia.

Śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA rozpoczęło się w marcu 2008 roku. Śledczy sprawdzają czy polskie władze wydały zgodę na stworzenie w Polsce w latach 2002-2003 tajnego ośrodka CIA. Badają również czy ktoś z wtedy rządzących nie przekroczył uprawnień wydając zgodę na tortury więźniów. Prokuratura ponad dwa tygodnie temu potwierdziła, że w śledztwie przedstawiono zarzuty jednej osobie.