Były prezydent Litwy Valdas Adamkus uważa, że Unia Eupejska zdradziła Ukrainę. "Unii Europejskiej brakuje determinacji, by wesprzeć proeuropejskich demonstrantów w Kijowie i podjąć odwetowe kroki przeciwko Rosji" - powiedział Adamkus w wywiadzie dla portalu "Lrytas.lt".
Reklama

Prezydent przyznał, że jest głęboko rozczarowany postawą Unii. "Z Ukrainą się igra, mówiąc: 'Kochamy was i czekamy na was. Chodźcie, będziecie przyjęci”. Tymczasem kiedy potrzebne jest podjęcie zdecydowanych kroków, Unia Europejska, a szczególnie tak duże państwa jak Francja czy Niemcy, zaczynają się wahać” - zaznaczył Valdas Adamkus.

Jak powiedział, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że polityka jest sztuką kompromisu, są jednak pewne zasady, dlatego uważa, że Unia Europejska zdradziła Ukrainę.
Na Litwie trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla protestujących w Kijowie. Pieniądze zostaną przeznaczone na wspieranie procesów demokratycznych i na środki medyczne. Do Wilna przybyło na leczenie 10 osób, które zostały ranne w trakcie protestów w Kijowie.


W najbliższy weekend odbędzie się w Wilnie koncert charytatywny na rzecz demokracji na Ukrainie.