Bronisław Komorowski nadal liderem rankingu zaufania do polityków. Premierowi i prezesowi PiS ufa jedna trzecia badanych - wynika z raportu CBOS. Badanie wskazuje również, że Polacy w większości nie znają nowych ministrów w rządzie Donalda Tuska.

Prezydentowi ufa 69 procent badanych, to spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z listopadem. Bronisław Komorowski od dłuższego czasu jest bezsprzecznym liderem rankingu zaufania wśród polityków. Nieufność wobec głowy państwa deklaruje jedynie 14 procent ankietowanych.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje szef MSZ, Radosław Sikorski. Zaufanie do tego polityka wyraża 44 procent badanych przez CBOS. To o 2 punkty procentowe mniej niż w listopadzie.

Wśród liderów partyjnych najwyższy poziom zaufania ma szef SLD, Leszek Miller z wynikiem 35 procent. Na kolejnych miejscach plasują się premier Donald Tusk (31 proc.), Jarosław Kaczyński (30 proc.), Zbigniew Ziobro (29 proc.), wicepremier Janusz Piechociński (25 proc.) i Janusz Palikot (19 proc.).

Lider Twojego Ruchu jest politykiem, któremu nie ufa najwięcej badanych - 53 procent. Zaraz za nim są Donald Tusk i Jarosław Kaczyński (po 50 proc.) oraz Antoni Macierewicz (49 proc.).

Blado w rankingu rozpoznawalności wypadają nowi ministrowie rządu Donalda Tuska. Na przykład Rafała Trzaskowskiego (ministra administracji i cyfryzacji) nie zna 82 procent badanych. 72 procent respondentów nie zna nowej minister nauki Leny Kolarskiej-Bobińskiej, zaś szefa resortu finansów Mateusza Szczurka 61 procent. Równie słabe wyniki w tej kategorii notują ministrowie starsi stażem. 70 procent ankietowanych przez CBOS nie zna szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, a 62 procent ministra pracy Władysława Kosiniak-Kamysza.

Jedynym politykiem, który zyskał na popularności i rozpoznawalności jest wicepremier Elżbieta Bieńkowska, minister infrastruktury i rozwoju. Ufa jej 22 procent badanych (wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu z listopadem). Nowej minister nie zna 48 procent respondentów.