Prezydent Bronisław Komorowski najbardziej popularnym politykiem minionego roku. Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego w grudniu przez Centrum Badania Opinii Społecznej.

Tytuł polityka roku 2013 przyznało Bronisławowi Komorowskiemu 17 proc. ankietowanych. Drugie miejsce, z bardzo dużą jednak stratą do prezydenta, uzyskał lider głównej partii opozycyjnej prezes PiS Jarosław Kaczyński, za kandydaturą którego opowiedziało się 5 procent badanych.

Trzecie miejsce - z bardzo już niewielkim odsetkiem wskazań - zajęli ex aequo: premier Donald Tusk, Radosław Sikorski oraz Jarosław Gowin. Typowało ich do tego tytułu po 2 procent ankietowanych.

W rankingu na najlepszego polityka 2013 roku po 1 procent wskazań uzyskali: nowa wicepremier i minister połączonych resortów infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Zbigniew Ziobro, Antoni Macierewicz oraz Janusz Korwin-Mikke.

Prawie dwie trzecie ankietowanych nie umiało wskazać żadnego polityka, który by na takie wyróżnienie zasłużył. Większą grupę wśród nich stanowili ci, którzy uznali, że żaden ze znanych im przedstawicieli sceny politycznej nie zasługuje na taki tytuł, mniej badanych nie potrafiło wskazać takiej osoby, ponieważ - jak stwierdzali - nie interesują się polityką, nie znają polityków lub po prostu trudno im odpowiedzieć na to pytanie. Pozostali respondenci wymienili w sumie ponad czterdzieści nazwisk polityków, z których tylko pięciu uzyskało przynajmniej po 2 procent głosów.

Tytuł polityka roku 2013 na arenie międzynarodowej Polacy przyznali kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Do tego zaszczytnego miana wytypowało ją 16 procent ankietowanych. Drugie miejsce w rankingu, z o połowę niższą niż Angela Merkel liczbą głosów, zajął prezydent USA Barack Obama (8 procent). Kolejne miejsca w rankingu zajmują - wymieniani przez co najwyżej 2 procent badanych - nieżyjący już laureat Pokojowej Nagrody Nobla i były prezydent RPA Nelson Mandela oraz papież Franciszek. W dalszej kolejności wśród kandydatów na „polityka roku 2013” znaleźli się prezydent Rosji Władimir Putin oraz przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-12 grudnia 2013 roku na liczącej 910 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.