Od wczoraj CBA zatrzymało kolejne dwie osoby w związku z "największą aferą korupcyjną w dziejach Polski". Jak dowiedział się portal tvn24.pl zatrzymania dotyczą zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA oraz Komendy Głównej Policji.

We wtorek CBA wraz z Prokuraturą Apelacyjną w Warszawie na terenie całego kraju zatrzymały 18 osób, podejrzewanych o dopuszczanie się przestępstw przy prowadzeniu postępowań o zamówienia publiczne na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych. Przeszukano 48 różnych firm i mieszkań, w tym również siedzibę spółki CAM Media.

Wśród zatrzymanych są m.in. wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego, naczelnik wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Dyrektora Generalnego MSZ, pracownik Centrum Informatyki Statystycznej i 15 przedstawicieli firm informatycznych.

Historia afery korupcyjnej w administracji publicznej

Pierwsze postępowanie, w sprawie afery w Centrum Projektów Informatycznych dawnego MSWiA trwa od 2011 roku. Wówczas zatrzymano 17 osób - informuje w rozmowie z IAR rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zbigniew Jaskólski. Analizą objęto wówczas 127 postępowań o zamówienia publiczne prowadzone w Komendzie Głównej Policji oraz we wspomnianym Centrum. Wartość badanych przetargów przekraczała 1,5 miliarda złotych.

Okazuje się, że z aferą związane są instytucje publiczne. "Pojawiły się podejrzenia przestępstwa w MSZ i GUS. Wśród 18 zatrzymanych osób większość to przedstawiciele firm informatycznych, poza tym osoby, które pełniły bądź pełnią funkcje publiczne" - mówi Zbigniew Jaskólski.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zatrzymania mogą mieć również związek z przetargami na obsługę prezydencji Polski w UE i firmą Cam Media. Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zbigniew Jaskólski w rozmowie z IAR nie potwierdza i nie zaprzecza tej informacji. "Jest jeszcze za wcześnie, by wypowiadać się na temat konkretnych firm. Czekamy na decyzję prokuratorów prowadzących" - podsumowuje rzecznik.

Prokuratura Apelacyjna informuje, że w tej sprawie dokonano 48 przeszukań.

Zamówienia dla KGP

Drugie śledztwo, w którym zatrzymano 9 osób, ma wyjaśnić okoliczności zmowy cenowej w toku przetargów na łączną wartość zamówień dla Komendy Głównej Policji w kwocie blisko 15 milionów złotych. Chodzi o zakup usług transmisji danych oraz osprzętu do przenośnych czytników linii papilarnych.

Wśród zatrzymanych są przedstawiciele trzech operatorów telefonii komórkowej, którym przedstawiono zarzuty wejścia, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, w porozumienie mające utrudnić prawidłowe przeprowadzenie przetargów na szkodę Komendy Głównej Policji. Wobec podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledztwo Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie prowadzone jest od 2012 roku i na początkowym jego etapie zarzuty przedstawiono 4 osobom, z których część przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów.