Radar w Turcji już działa, instalacje w Rumunii gotowe będą wkrótce a w następnej kolejności polska część tarczy antyrakietowej - mówił w radiowej Jedynce szef resortu obrony Tomasz Siemoniak.

"Nie ma on wątpliwości co do zapewnień o uruchomieniu polskiej części tarczy antyrakietowej, do 2018 roku. O istnieniu woli politycznej, pieniędzy na projekt świadczą prowadzone już inwestycje" - mówił minister.

O dacie 2018 roku jako czasie powstania polskiego elementu tarczy antyrakietowej mówił wczoraj w Warszawie szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. Instalacje antyrakiet w Rumunii, mają powstać - jak mówił Tomasz Siemoniak - w roku 2015.

Szef resortu obrony pytany, czy Polska kupi amerykańskie samoloty F-16, które zastąpiłyby wysłużone i wycofywane z użycia Su-22, odpowiedział, że jest to jedna z opcji. Szef MON uważa, że decyzję w tej sprawie trzeba podjąć najwcześniej w roku 2015. Dodaje, że według naszych ekspertów i dowódców, rozsądnie byłoby zastąpić nasze Su-22 samolotami bezzałogowymi.

Wczoraj do zakupów amerykańskiej broni przekonywał szef dyplomacji USA John Kerry. W trakcie wizyty w Warszawie zachwalał przemysł obronny swojego kraju i obiecywał udział USA w modernizacji naszej armii.