Unijne wytyczne obejmą nawet toalety. Kryteria dotyczące muszli klozetowych i pisuarów przyjaznych środowisku ma wkrótce opublikować Komisja Europejska. Informacja, którą zamieścił portal internetowy EurActiv, wywołuje śmiech, ale Bruksela się broni.

Eksperci w Komisji pracowali kilka lat nad kryteriami dotyczącymi toalet. Sprawdzali i wyliczali objętości spłukiwania wody. W końcu ustalili, że dla muszli klozetowych ten standard to 5 litrów na każde spłukanie, dla pisuarów - mniej niż 1 litr. Trudno o powagę, gdy słyszy się takie informacje, ale Komisja Europejska odpiera zarzuty, że inicjatywa jest pozbawiona sensu i że to kolejna pozycja na liście unijnych absurdów.

Rzecznik Komisji Joe Hennon tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem, że Bruksela nie zamierza wcale nakazać wymiany wszystkich starych muszli czy pisuarów. Podkreśla, że chodzi o unijne oznakowanie ekologiczne, o które mieli prosić sami producenci.

Ecolabel w postaci kwiatka jest przyznawane towarom o wysokiej jakości, które są także przyjazne środowisku. Wciąż jednak zasadne wydaje się być pytanie, czy decyzja dotycząca wody spłukiwanej w toaletach jest aby najważniejszą rzeczą, którą musi zajmować się Komisja Europejska.

Reklama