Zaskoczenia nie było. Dziś w wyborach szefów regionalnych struktur PO zwyciężyli ci, którzy do tej pory tę funkcję pełnili. Głosowali działacze partii na Mazowszu, Pomorzu i w Wielkopolsce. Na Podlasiu natomiast dotychczasowy szef regionalnych struktur PO - Damian Raczkowski w piątek zrezygnował ze startu.

Szefem mazowieckiej PO został ponownie Andrzej Halicki. Poparło go 446 delegatów, spośród 537 którzy wzięli udział w głosowaniu. Polityk nie miał żadnego kontrkandydata. Po ogłoszeniu wyników Andrzej Halicki powiedział, że jego region choć jest dość zróżnicowany, to praca przebiega w dobrej atmosferze. Polityk zaznaczył, że nie spodziewał się większych perturbacji. "Byłem przekonany, że mazowiecka Platforma jest taką zgraną drużyną, że złe emocje jej nie rozsadzą" - mówił Andrzej Halicki.

Pomorskim strukturom partii szefuje ponownie Sławomir Nowak. Za ministrem transportu oddano 343 z 361 głosów. Sławomir Nowak dziękował działaczom PO za wieloletnie zaufanie. "Traktuję to jako zobowiązanie do jeszcze cięższej pracy" - powiedział.

Poznańska PO wybrała ponownie Rafała Grupińskiego. Głosowało na niego dwa razy więcej delegatów niż na konkurenta Waldego Dzikowskiego. Rafał Grupiński otrzymał 323 głosy, a Waldy Dzikowski 137. Pokonany kandydat podziękował swoim zwolennikom i zapowiedział współpracę ze zwycięskim Rafałem Grupińskim.

Na Podlasiu zwyciężył poseł Robert Tyszkiewicz. W głosowaniu wzięło udział 313-cie osób. Głosów "za" było 286. Robert Tyszkiewicz był jedynym kandydatem. Dotychczasowy szef podlaskich struktur PO - Damian Raczkowski w piątek zrezygnował ze startu. Robert Tyszkiewicz będzie przewodniczył nie tylko podlaskiej PO, ale też białostockiej, gdzie wygrał wybory trzy tygodnie temu. Tyszkiewicz podziękował za zaufanie. Mówił m.in."chcę przede wszystkim ożywić wszystkie ciała statutowe, kolegialność zarządzania; ma być otwarta debata, dobra organizacja i wewnętrzna solidarność".

Największym zaskoczeniem był wczorajszy zjazd regionalnej PO na Dolnym Śląsku. Tam Jacek Protasiewicz pokonał wiceszefa PO Grzegorza Schetynę.