Kilka godzin przed rozpoczęciem kolejnego sezonu jedyny polski gracz występujący w lidze NBA zmienił klub - Marcin Gortat przeniósł się z Phoenix Suns do Washinton Wizards.

Przejście polskiego środkowego do stołecznego zespołu nastąpiło na drodze wymiany - w ekipie „Czarodziei” znaleźli się również Kendall Marshall, Shannon Brown i Malcolm Lee, do Arizony trafił w zamian Emeka Okafor, ponadto „Słońca” uzyskały prawo wyboru w pierwszej rundzie draftu.

Marcin Gortat przechodzi do waszyngtońskiej ekipy na warunkach obowiązującego jeszcze przez rok kontraktu, zawartego cztery lata temu w Phoenix - w ostatnim roku obowiązującej umowy polski koszykarz otrzyma 7,7 mln dolarów. Latem 2014 roku Marcin Gortat będzie zapewne negocjował warunki kolejnego kontraktu, udane występy w waszyngtońskim klubie umożliwią mu rozpoczęcie rozmów na temat nowej umowy od pułapu ok. 10 mln dolarów za każdy rok.

Trenerem Washington Wizards jest 54-letni Randy Wittman, były gracz m.in. Atlanta Hawks, Sacramento Kings oraz Indiana Pacers, w trakcie kariery szkoleniowej - rozpoczętej w 1992 roku w ostatnim wymienionym klubie - pracował jako asystent głównego trenera w Dallas Maverics i Minnesota Timberwolves. W 2009 roku został drugim trenerem Washington Wizards, gdzie od ubiegłego roku jest głównym coachem.

Marcin Gortat trafił do zespołu, którego głównym zadaniem w rozpoczynającym się za trzy dni sezonie będzie awans do fazy play-off. W ostatniej edycji ligi Wizards mieli bilans 29 - 53 i zajęli 12. miejsce we Wschodniej Konferencji, nie kwalifikując się do decydującej fazy sezonu. Nadchodzące rozgrywki Wizards zaczną od wyjazdowego meczu z Detroit Pistons.

Washington Wizards to trzeci klub ligi NBA w karierze Marcina Gortata - wcześniej polski center występował w Orlando Magic oraz w Phoenix Suns.