„W materiałach śledztwa smoleńskiego zgromadzonych przez prokuraturę znajdują się wykonane przez służby specjalne analizy zdjęć satelitarnych. Nie chce zdradzać tajemnicy śledztwa, ale mogę powiedzieć, że ich jakość jest na żenującym poziomie" - powiedział w rozmowie z RMF FM Bartosz Kownacki, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Dodał także, że warto wziąć pod uwagę teorie Cieszewskiego na temat ściętej Brzozy.

"Ich jakość jest na żenującym poziomie. To analizy miernych ekspertów” - tak w Kontrwywiadzie RMF FM Bartosz Kownacki ocenił zebrane przez prokuraturę materiały służb specjalnych, wśród których są m. in. analizy zdjęć satelitarnych.

Kownacki dodał, że ciekawym głosem w dyskusji jest teoria Cieszewskiego o ściętej brzozie i należy go brać na poważnie. "Należy ten referat brać poważnie pod uwagę, bo pan profesor jest specjalistą z zakresu swojej dziedziny. To nie jest tak, że pierwszy raz w życiu prowadzi badania nad zdjęciami satelitarnymi i warto wsłuchać się w ten głos" - stwierdził.

Zapytany o to czy widzi w wypowiedziach Macierewicza spójną i wiarygodną teorię o zamachu, rozmówca odpowiedział: "(...) Mogę powiedzieć z całą pewnością (...) że byłbym w stanie wskazać osoby w Polsce, które są odpowiedzialne za doprowadzenie do tego, że w ogóle do tej katastrofy doszło. Nie mówię tutaj o związku przyczynowym, tak jak jest rozumiany w świetle przepisów prawa karnego", po czym dodał: "Kwestia tego związku przyczynowego i do czego to doprowadziło - czy do zamachu, czy do katastrofy - nie ma już takiego znaczenia. Są osoby, które są za to odpowiedzialne".