Grecja nie będzie finansować uważanej za neonazistowską partii Złota Jutrzenka. O zawieszeniu jej dotowania zdecydował w nocy parlament, przyjmując specjalną ustawę. To skutek zarzutów wobec deputowanych tej partii o przynależność do organizacji przestępczej.

Oskarżenia wobec kierownictwa, deputowanych i członków Złotej Jutrzenki pojawiły się we wrześniu w związku z zabójstwem antyrasistowskiego rapera Pavlosa Fyssasa przez sympatyka tej partii. Przez Grecję przetoczyła się fala protestów, a władze wszczęły dochodzenie, mające wykazać, czy z atakiem ma związek posługująca się antyimigrancką retoryką Złota Jutrzenka.

Kierownictwo partii zaprzecza zarzutom, sprzeciwia się też określeniu ugrupowania jako neonazistowskie. Tydzień temu grecki parlament uchylił immunitet sześciu deputowanym Złotej Jutrzenki, wobec których toczy się dochodzenie.

Ugrupowanie ma w parlamencie osiemnastu posłów. Przed zeszłorocznymi wyborami było nieliczne, ale jego wpływy wzrosły w związku z radykalizacją nastrojów społecznych w Grecji spowodowanych drastycznymi oszczędnościami narzuconymi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską.