Komisja Europejska gratuluje Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej Pokojowej Nagrody Nobla. Jej inspektorzy pracują obecnie w Syrii, która do połowy przyszłego roku zadeklarowała zniszczenie arsenału chemicznego. Bruksela cieszy się, że doceniona została rola tej organizacji.

Szef Komisji Europejskiej napisał w oświadczeniu, że Organizacja, która otrzymała tegorocznego, pokojowego Nobla stoi teraz przed bardzo trudnym wyznaniem w Syrii. Dodał, że Unia poparła misję inspektorów i zaoferowała pomoc w niszczeniu broni chemicznej. Jose Barroso przypomniał, że prawie 100 lat temu, podczas I wojny światowej, w Europie użyto broni chemicznej. „Przykład Syrii pokazuje, że te odrażające działania nie zostały wyeliminowane” - napisał przewodniczący Komisji.

Dodał, że cała społeczność międzynarodowa powinna doprowadzić do zlikwidowania broni chemicznej raz na zawsze. Organizacja, która otrzymała dziś pokojowego Nobla, odgrywa kluczową rolę w tych wysiłkach. A Unia - jak dodał Jose Barroso - popiera te działania politycznie i finansowo, przekazując najwięcej pieniędzy na działalność Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej.