Dokumenty ze śledztwa na Dominikanie przeciwko polskim księżom oskarżanym o pedofilię zostaną udostępnione Polsce bez zbędnej zwłoki - poinformował IAR rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk. O tej sprawie wczoraj wieczorem Andrzej Seremet rozmawiał z prokuratorem generalnym Dominikany Francisco Dominguezem Brito.

"Ta rozmowa odbyła się wczoraj późnym wieczorem. Obaj prokuratorzy zadeklarowali współpracę w wyjaśnianiu tej sprawy. Prokurator Generalny Dominikany potwierdził, że otrzymał polski wniosek o pomoc prawną i zadeklarował realizację tego wniosku" - mówi w rozmowie z IAR Mateusz Martyniuk.

Andrzej Seremet oczekuje, że strona polska otrzyma wszystkie materiały, które - według prawa Dominikany - może udostępnić prokuratura prowadząca śledztwo. W jego przekonaniu, pomoże to wyznaczyć kierunek polskiego śledztwa.

Andrzej Seremet zapewnił, też, że w razie konieczności prokuratura wyśle na Dominikanę ekipę śledczą, w celu dokonania uzupełniających przesłuchań ewentualnych pokrzywdzonych z tego kraju.

Postępowanie w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych w Polsce prowadzone jest dwutorowo. Pierwsze w kierunku przestępstwa pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat wiezienia, drugie w sprawie utrwalania treści pornograficznych z dziećmi, co jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.