W tym tygodniu w ramach projektu „Władzomierz” przyglądamy się obietnicom złożonym przez PO w programie wyborczym z 2011 r. dotyczącym finansowania nauki. Obiecywano m.in. zwiększenie nakładów na badania, podwyżki dla kadry akademickiej, dotacje projakościowe dla uczelni oraz wyłonienie krajowych naukowych ośrodków wiodących (KNOW).
Do 2015 r. Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju mają dysponować budżetami na poziomie 1,5 mld zł. Jeśli liczyć środki europejskie, to NCBiR już z nawiązką przekracza tę kwotę, zaś NCN w ubiegłym roku przeznaczyło na badania ok. 860 mln zł. Obietnicę traktujemy jako będącą w realizacji.
Podwyżek doczekali się nie tylko nauczyciele akademiccy, lecz także pracownicy uczelni. W latach 2013–2015 rząd przeznaczy na ten cel 5,8 mld zł, co zwiększy akademickie uposażenia o 30 proc. Przykładowo profesor w 2012 r. zarabiał 4145 zł, zaś w 2015 r. ma to być 5390 zł. Ta obietnica także jest w realizacji.
W październiku 2013 r. status KNOW przyznano sześciu pierwszym jednostkom w zakresie nauk matematycznych i o zdrowiu, a w ubiegły piątek resort nauki ogłosił konkurs w zakresie nauk przyrodniczych i rolniczych. PO obiecała, że KNOW-ów będzie 15 i z tego względu oceniamy obietnicę jako realizowaną. Status KNOW uprawnia do otrzymywania dotacji projakościowej w wysokości 10 mln zł rocznie. Przysługuje ona także najlepszym kierunkom studiów. W 2012 r. pula dotacji miała wynosić 230 mln zł stanęło na 213 mln zł.
Władzomierz to wspólny projekt Dziennika Gazety Prawnej i Press Club Polska. Jego celem jest weryfikacja obietnic złożonych wyborcom przez rządzącą koalicję PO-PSL. Do oceny wybrane zostały 164 obietnice, z których do tej pory oceniliśmy 63.