Donald Tusk pozostaje przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Uzyskał 79,58 procent w wyborach, w których wzięli udział członkowie partii. Konkurent Tuska, Jarosław Gowin, otrzymał 20,42 procent głosów.

Członkowie Platformy głosowali korespondencyjnie i drogą internetową. Frekwencja wyniosła 51,12 proc.

Donald Tusk podziękował wyborcom za oddanie na niego głosów. "Dla mnie te 80 procent głosów to wielki zastrzyk energii i wielkie zobowiązanie. Wiem jak łatwo stracić zaufanie i jak trudno je budować" - powiedział premier dodając, że gwarantuje, iż nie zmarnuje tego "wielkiego prezentu". Donald Tusk przyznał, że frekwencja nie jest satysfakcjonująca.

Jarosław Gowin nie komentuje na razie wyników wyborów. Jak powiedział, odniesie się do nich podczas konferencji prasowej w Sejmie, o godz. 13.00. Na razie z jego ust padła tylko ogólna deklaracja, że jest gotowy do "dalszego działania i współdziałania ze wszystkimi, także z Donaldem Tuskiem, we wszystkich sprawach, które służą Polsce".

Platforma Obywatelska zamknęła dziś pierwszy etap wyborów wewnętrznych. We wrześniu i październiku proces ten rozpocznie się w lokalnych strukturach partii.