Jan Paweł II bliski kanonizacji. Za świętego zostanie uznany wspólnie z jednym z poprzednich papieży, Janem XXIII. Papież Franciszek podpisał dekret uznający cud dokonany za wstawiennictwem papieża-Polaka. Data kanonizacji zostanie ogłoszona na przyszłym konsystorzu, który prawdopodobnie odbędzie się po wakacjach. Podczas tej samej ceremonii świętym ogłoszony zostanie tez błogosławiony Jan XXIII - papież w latach 1958-1963.

Droga do kanonizacji Jana Pawła II jest już oficjalnie otwarta. Papież Franciszek zatwierdził dekret uznający cud za wstawiennictwem papieża Polaka i zapowiedział zwołanie konsystorza, na którym ogłoszona zostanie data jego kanonizacji.

W kwietniu autentyczność cudu uznała komisja lekarzy Kongregacji spraw kanonizacyjnych. W połowie czerwca opinie ich zatwierdzili teologowie. We wtorek zgodzili się z nimi kardynałowie, arcybiskupi i biskupi. Dziś, podczas audiencji dla prefekta kongregacji, kardynała Angelo Amato, papież wydał zgodę na opublikowanie odpowiedniego dekretu w tej sprawie. Jednocześnie zapowiedział zwołanie specjalnego konsystorza - zebrania kardynałów - na którym wyznaczona zostanie data tej kanonizacji. Podczas tej samej ceremonii świętym ogłoszony zostanie także błogosławiony Jan XXIII, którego Jan Paweł II beatyfikował we wrześniu 2000 roku.