Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kanonizacja Jana Pawła II odbędzie się jeszcze w tym roku. Watykańska kongregacja do spraw kanonizacyjnych robi wszystko, by tak się stało i już w przyszłym miesiącu chce przedstawić papieżowi Franciszkowi niezbędną do tego dokumentację.

Zmobilizowani wtorkowym oświadczeniem kardynała Stanisława Dziwisza, który ujawnił, że formalności związane z uznaniem Jana Pawła II za świętego zakończyły się, włoscy watykaniści poruszyli swe źródła za Spiżową Bramą. Uzyskali nie tylko potwierdzenie słów metropolity krakowskiego, ale także zapewnienie, że przyszły miesiąc będzie decydujący dla kanonizacji papieża Polaka.

W lipcu bowiem powinna się zebrać komisja kardynałów i biskupów watykańskiej kongregacji, by zatwierdzić decyzję podjętą wcześniej przez lekarzy i teologów w sprawie uznania cudu za jego wstawiennictwem. W tym momencie prefekt kongregacji będzie mógł przygotować odpowiedni dekret, który zostanie przedstawiony papieżowi podczas uroczystego zgromadzenia, zwanego konsystorzem.

Kardynał Dziwisz przypomniał, że datę kanonizacji ustali Franciszek i wyraził pewność, że “nie będzie on nadużywał cierpliwości”.