Kanonizacja Jana Pawła II może się odbyć 20 października - donosi włoska agencja ANSA, powołując się na otoczenie papieża Franciszka. Wcześniej źródła prasowe podawały, że Papież Polak miałby zostać ogłoszony świętym 8 grudnia, razem z Janem XXIII.
Reklama

Według źródeł watykańskich Franciszek rozważa prośby, aby ceremonia odbyła się w Rzymie 20 października, a więc nie razem z Janem XXIII, którego kanonizacja odbyłaby się, jak zapowiedziano już wcześniej, 8 grudnia. W piątek Watykan poinformował, że kanonizacja obu tych papieży - w tym i jej data - będzie przedmiotem zwołanego przez Franciszka specjalnego konsystorza. Nie wiadomo jeszcze, kiedy się on odbędzie.

Gdy pojawiły się doniesienia o wspólnej kanonizacji, radość Włochów była ogromna i zaczęto nawet mówić, że Karol Wojtyła zostanie ogłoszony świętym wraz z ich rodakiem Angelo Roncallim. Pojawiły się jednak również głosy, że wspólna ceremonia byłaby niestosowana w przypadku dwóch tak wielkich postaci. Sygnalizowano też napływające z Polski prośby, by kanonizowani oni byli oddzielnie.