Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprasza do odwiedzenia nowej witryny DekadaGierka.pl. To nowy etap prezentacji osiągnięć byłego I sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i jego epoki, czyli lat 70. ubiegłego wieku.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski zachęcał w Sejmie do obejrzenia zdjęć, zapoznania się z informacjami i przesyłania wspomnień. Witrynę nazwał czule "internetowym zakątkiem" i wyjaśnił, że celem jest zebranie całościowego materiału na temat lat 70. w Polsce i tego jak do tej pory wykorzystywana jest powstała wówczas infrastruktura.

Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego Edward Gierek "zastał Polskę drewnianą a pozostawił murowaną". "W infrastrukturę - jak mówił - zainwestowanych zostało ponad 20 miliardów dolarów. Majątek ten w latach 90 i na początku 21. wieku został sprzedany za ponad 200 miliardów dolarów, czyli za ponad 10 razy więcej niż powstał. To- zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego- najlepszy dowód, że czas, w którym Edward Gierek był przywódcą Polski "był bardzo dobrym okresem".

Lider SLD Leszek Miller powiedział, że w podzielonym po 2. wojnie światowej świecie Edward Gierek "starał się stworzyć jak najlepsze warunki rozwoju dla Polski". Według Leszka Millera, "był to czas wielkiego uprzemysłowienia, otwarcia na Zachód i ekspansji polskiej kultury".

Podczas konferencji naukowej w Sejmie lider Sojuszu podkreślił, że historię należy przyjmować z całym jej bogactwem. "Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Edward Gierek to za każdym razem polska historia" - podkreślił lider SLD.

Konferencja została zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Edwarda Gierka.