Według najnowszego sondażu CBOS, który opisał portal 300polityka.pl, gdyby wybory odbywały się dziś, Ruch Palikota znalazłby się poza Sejmem. Zwyciężyłoby jak zawsze PO i tuż za nią PiS.

Kolejny sondaż potwierdza spadek notowań Ruchu Palikota. W najnowszym badaniu CBOS partia ta notuje 2-procentowe poparcie. To spadek o 4 punkty procentowe w porównaniu z marcem.

Nie zmieniają się notowania największych ugrupowań. Od trzech miesięcy poparcie dla Platformy Obywatelskiej wynosi 25 procent. Tylko o 2 punkty procentowe mniej zdobyła w tym miesiącu największa partia opozycyjna - Prawo i Sprawiedliwość. Chęć głosowania na to ugrupowanie zadeklarowało 23 procent respondentów. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z badaniem marcowym.

Nieco gorszy niż przed miesiącem wynik osiągnęło SLD, na które zamierza głosować 8 procent zdeklarowanych wyborców. Identycznym poparciem jak przed miesiącem cieszy się natomiast PSL, który zyskał w kwietniu 6 procent zwolenników. Solidarną Polskę popiera 3 procent badanych.

Nietrwałe okazało się - wysokie w marcu - poparcie Nowej Prawicy. Obecnie ugrupowanie to uzyskało 2% głosów (spadek o 2 punkty). Swoich zwolenników znalazły jeszcze w tym miesiącu PJN, PPP oraz Prawica Rzeczypospolitej, notując 1-procentowe poparcie.

Odsetek niezdecydowanych wyborców nie zmienił się i wynosi 24 procent. Udział w wyborach zadeklarowało 57 procent respondentów.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 4-10 kwietnia 2013 roku na liczącej 1150 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.