Kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz zaprosili papieża Franciszka do Polski. Stało się to podczas przedpołudniowego spotkania z purpuratami w Sali Klementyńskiej.

Informację tę potwierdził wysłannikowi Polskiego Radia kardynał Nycz w rozmowie telefonicznej. Jak relacjonował, obaj purpuraci zasugerowali Franciszkowi przyjazd do Polski w 2015 roku na Światowe Dni Młodzieży - o których organizację Polska się stara - lub w roku 2016 na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Według kardynała Kazimierza Nycza, papież Franciszek z życzliwością przyjął zaproszenie, ale nie powiedział na razie, czy przyjedzie do Polski.

Formalnie papieża muszą zaprosić zarówno władze kościelne, jak i państwowe danego kraju. Tuż po wyborze prezydent Bronisław Komorowski wystosował list do papieża Franciszka. Wyraził w nim nadzieję, że będzie mógł gościć Franciszka na polskiej ziemi.

Tymczasem rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział na konferencji prasowej, że nie ma na razie informacji, czy Światowe Dni Młodzieży w 2015 roku mogłyby zostać zorganizowane w Polsce. Dodał równocześnie, że gdyby tak się stało, to papież mógłby wtedy przyjechać do Polski.