Telewizja Polska wyemituje 8 kwietnia obydwa głośne filmy dokumentalne o katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku: „Katastrofę w przestworzach - śmierć prezydenta” wyprodukowany przez National Geographic i „Anatomię upadku” Anity Gargias - podało Centrum Informacji TVP.

TVP deklaruje, że epodwójna emisja to spełnienie wcześniejszych obietnic prezesa Zarządu Telewizji Polskiej Juliusza Brauna. "Stało się to możliwe dzięki pomyślnie zakończonym rozmowom TVP z firmami mającymi prawa do dystrybucji tych dokumentów" - czytamy w komunikacie TVP.

8 kwietnia o godz. 20.20 rozpocznie się emisja filmu „Katastrofa w przestworzach - śmierć prezydenta”, zrealizowanego na zlecenie National Geographic. "Producenci filmu, Alex Bystram i Ed Sayer, oparli się na ustaleniach zawartych zarówno w raporcie rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), jak i w raporcie polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (tzw. komisji Millera)" - pisze Centrum Informacji TVP.

Następnie o godz. 21.30 pokazany zostanie dokument „Anatomia upadku", zrealizowany przez Anitę Gargas, a wyprodukowany przez Niezależne Wydawnictwo Polskie – wydawcę „Gazety Polskiej”. Jak deklarowała z kolei sama autorka, dokument jest efektem śledztwa dziennikarskiego prowadzonego w Rosji i na terenie Polski.

Reklama

Po emisji obydwu filmów zaplanowało specjalne wydanie programu Piotra Kraśki „Na pierwszym planie”, podczas którego ma odbyć się dyskusja z udziałem - jak podaje Centrum Informacji TVP - "kompetentnych ekspertów i publicystów".