Każdego dnia trzeba przeciwdziałać różnym formom wykluczenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk podczas prezentacji nowego serwisu internetowego premier.gov.pl, przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Serwis zaprezentowano w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych.

"Dla nas zaczyna być coraz bardziej zrozumiałe, że trzeba każdego dnia przeciwdziałać różnym formom wykluczenia, a ludzie z niepełnosprawnościami są szczególnie podatni na wszelkiego rodzaju wykluczenia" - powiedział szef rządu. Jak ocenił, jeszcze stosunkowo niedawno wydawało się, że szczytem możliwości jest tłumaczenie niektórych programów na język migowy czy podjazdy albo specjalne windy w budynkach publicznych. Obecnie - mówił - należy robić wszystko, by internet był w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Eliminacja niepełnosprawnych z aktywności w sieci - zdaniem Tuska - "może oznaczać wykluczenie wyjątkowo drastyczne", bo "coraz więcej naszej aktywności do internetu się przenosi" - podkreślił premier.

Zapowiedział też, że od wtorku konferencje prasowe po każdym posiedzeniu rządu będą odbywały się z udziałem tłumacza języka migowego.

Premier dodał, że zleci podległym rządowi urzędom, by też dostosowały swe strony internetowe dla osób z niepełnosprawnościami. "Nie wydamy dekretu nakazującego wszystkim urzędom z dnia na dzień wprowadzenie tych ułatwień. Mam nadzieję, że do wiosny wszyscy - mówię o urzędach podległych rządowi i ministerstwach - będą w stanie te rozwiązania przyjąć" - powiedział.

Premier podkreślił, że w Polsce jest 4,5 mln osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. "W dobie, gdy klikalność jest tak ważnym kryterium uznania dla poszczególnych treści czy usług w internecie, warto mieć świadomość, że grupa docelowa, jaką są ludzie z różnymi niepełnosprawnościami, może być szczególnie cenną i powiedziałbym szczególnie wdzięczną grupą docelową" - powiedział szef rządu. "Jeśli nie zawsze w odruchu serca, to przynajmniej z kalkulacji warto zainwestować czas, dobrą wolę i odrobinę pieniędzy, by udostępnić internet tak szeroko, jak to możliwe" - zaznaczył.

Prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski wskazał, że ograniczenia, które dotyczą osób z niepełnosprawnościami, to nie tylko bariery architektoniczne, ale każda z przestrzeni, w której osoby z niepełnosprawnością mogą się realizować. Mówił, że nie tylko osoby niewidome mają problem z korzystaniem z serwisów internetowych. "Nie korzystam z myszy, bo mam kłopot z jej obsługą. Niewiele serwisów jest dostępnych z poziomu klawiatury dla osób, które korzystają wciskając guziki tabulatora" - mówił.

"W momencie, kiedy ponad 4,5 mln grupa osób z niepełnosprawnością w tym kraju myśli o aktywności, o edukacji, o pracy, o normalnym funkcjonowaniu, robieniu zakupów, wyjeżdżaniu, organizowania podróży, te serwisy są niedostępne, a my jesteśmy wykluczani" - mówił Pawłowski.

Jakub Dębski z Fundacji Integracja przedstawił rozwiązania zastosowane w serwisie internetowym premier.gov.pl. Powiedział m.in., że materiały multimedialne zostały wyposażone w napisy oraz translacje tekstowe, galerie zdjęć mają opisy alternatywne odczytywane przez czytniki ekranu, w które są wyposażone komputery osób niewidomych. Podobnie opisana jest infografika. Jak zaznaczył, strona jest czytelna, podzielona na duże działy.

Nowa strona premier.gov.pl ma m.in. wygodną nawigację, kontrastowe kolory, transkrypcje do filmów. Jako pierwsza ze stron administracji publicznej - jak zaznacza CIR - jest w tak dużym stopniu przyjazna dla osób niepełnosprawnych. W jej dostosowaniu pomógł audyt przeprowadzony przez ekspertów Fundacji Integracja. Dodatkowo na stronie mają pojawić się m.in. blogi, ciekawostki o ministrach.