Do sądu skierowany został akt oskarżenia dotyczący podżegania do zabójstw Elżbiety i Wiesława Drzewińskich z Milanówka - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Oskarżonym jest lokator willi należącej do małżeństwa - Piotr B.

Rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury apelacyjnej prok. Zbigniew Jaskólski powiedział PAP, że akt oskarżenia dotyczy podżegania w latach 2005-2006 do zabójstwa małżeństwa Drzewińskich, podżegania w 2011 r. do ewentualnego uprowadzenia i zabójstwa synów małżeństwa, podżegania do nielegalnego uzyskania broni oraz nielegalnego posiadania amunicji.

Akt oskarżenia zajmująca się sprawą prokuratura apelacyjna skierowała w piątek do Sądu Okręgowego w Warszawie. Poinformował o tym "Superwizjer" TVN.

Piotr B. zarzuty w sprawie usłyszał w listopadzie zeszłego roku po zatrzymaniu go przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego na posesji w Milanówku pod Warszawą, gdzie stoi dom Drzewińskich, w którym B. mieszkał.

Elżbieta Drzewińska zaginęła w październiku 2006 r., po wyjściu z domu do kościoła na próbę chóru, na którą jednak nie dotarła. Jej mąż zniknął w październiku następnego roku. Media informowały o porwaniu. Dotąd nie wiadomo jednak, jaki był los małżeństwa; ich ciał nie znaleziono. Motywem porwania Drzewińskich - jak podawały media - mógł być konflikt z Piotrem B. o dom małżeństwa, w którym mieszkali oni oraz mężczyzna.

W 2009 r. synowie Drzewińskich wyznaczyli 100 tys. zł nagrody za informacje, które pomogą wyjaśnić sprawę zniknięcia rodziców.

Śledztwo ws. zaginięcia małżeństwa początkowo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Grodzisku Mazowieckim. Według mediów w postępowaniu popełniono błędy, m.in. nie zabezpieczono zapisu monitoringu miejskiego, na którym widoczny miał być samochód porywaczy Drzewińskiej; nie przesłuchano także dokładnie świadków, którzy mieli widzieć moment wciągania kobiety do samochodu.

W styczniu 2009 r. ówczesny minister sprawiedliwości Andrzej Czuma spotkał się z synami Drzewińskich i obiecał pomoc w "ściganiu niewykrytych jeszcze sprawców i doprowadzeniu do należytego ich ukarania".

W maju 2009 r. śledztwo zostało przekazane do Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi. W kwietniu 2011 roku łódzka prokuratura umorzyła śledztwo - powodem był brak dowodów, że doszło do popełnienia przestępstwa. Jak jednak informowała wówczas łódzka prokuratura, umorzenie śledztwa nie oznaczało zaprzestania wyjaśnienia powodów i okoliczności zaginięcia małżeństwa oraz ustalenia ich losów. Działania w sprawie nadal prowadziła policja, która zatrzymała rok temu Piotra B. Śledztwo podjęła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.