Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki wystąpił do ministra finansów z wnioskiem o uruchomienie ponad 16,5 mln zł na wypłatę pieniędzy za nadgodziny dla funkcjonariuszy pracujących przy Euro 2012 - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

"W sumie funkcjonariusze policji, straży pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz Straży Granicznej podczas zabezpieczania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej wypracowali prawie 711 tys. nadgodzin. Najwięcej nadliczbowych godzin na służbie spędzili policjanci - ponad 356 tys." - zaznaczyła Woźniak.

Na nadgodziny funkcjonariuszy podczas Euro 2012 zabezpieczono w budżecie na 2012 r. 20 mln zł. W sierpniu poszczególne służby przedstawiły szefowi MSW swoje wyliczenia, z których wynika, że w sumie koszt nadgodzin wyniósł 16 mln 547 tys. zł.

"Pozostała w rezerwie celowej kwota - prawie 3,5 mln zł - zostanie przeznaczona na sfinansowanie wydatków policji związanych z zabezpieczeniem turnieju Euro 2012" - powiedziała Woźniak.

"Kwestia, na co zostaną przeznaczone te pieniądze, jest w tym momencie rozstrzygana. Czekamy na informacje od policji. Być może będą to np. wydatki związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem czy paliwem" - dodała.

Z danych ministerstwa wynika też m.in., że najwięcej nadliczbowych godzin na służbie spędzili policjanci - 356 tys. 656 oraz strażacy - 315 tys. 606. Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu wypracowali 30 tys. 455 nadgodzin, a strażnicy graniczni 8 tys. 134 nadgodziny.

W sumie przez trzy tygodnie trwania turnieju Euro 2012 w Polsce rozegrano 15 meczów w czterech miastach-gospodarzach: Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Najdłużej kibiców gościła Warszawa, w której na Stadionie Narodowym rozegrano trzy mecze grupowe z udziałem drużyn Polski, Rosji i Grecji oraz jeden z ćwierćfinałów i półfinał. Trzy mecze "polskiej" grupy zostały też rozegrane we Wrocławiu. W Gdańsku swoje mecze rozgrywała grupa C, czyli drużyny Hiszpanii, Włoch, Irlandii i Chorwacji. W Gdańsku odbył się również mecz ćwierćfinałowy Niemcy - Grecja. Natomiast w Poznaniu odbyły się trzy mecze fazy grupowej z udziałem Irlandii, Chorwacji i Włoch.

Przy zabezpieczeniu turnieju Euro 2012 zaangażowani byli funkcjonariusze komend wojewódzkich policji, w szczególności z Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Wrocławia, Rzeszowa oraz Komendy Stołecznej Policji. W zabezpieczaniu mistrzostw brały również udział służby podległe ministrowi obrony narodowej, w tym około 1 tys. 200 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Jak po Euro 2012 informowało MSW, każdego dnia turnieju nad bezpieczeństwem kibiców i reprezentacji narodowych czuwało w miastach gospodarzach m.in. ok. 6 tys. policjantów. Podczas meczu Polska-Rosja oraz Rosja-Grecja liczba zaangażowanych sił w Warszawie wzrosła odpowiednio do 14 i 16 tys. funkcjonariuszy.