Opozycja żąda wyjaśnień od Bartosz Arłukowicza w sprawie dymisji krajowego konsultanta ds. okulistyki prof. Jerzego Szaflika. Posłowie zarzucają ministrowi zdrowia, że jego decyzja była przedwczesna, nieuzasadniona, a przede wszystkim nietransparentna - donosi "Rzeczpospolita". W obronie kolegi stanęli również lekarze.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał profesora Jerzego Szaflika przed dwoma tygodniami. Jako powód podał rzekome naruszenia ustawy transplantacyjnej. O sprawie zostało powiadomione CBA. Według "Rzeczpospolitej", informacje pojawiające się w mediach, a mające wskazywać, że profesor wykorzystywał stanowisko do pobierania rogówek do własnej kliniki, są nieprawdziwe. Lekarz miał paść ofiarą polityczno-towarzyskiego „porozumienia", którego celem było zastąpienie go przez znajomego wiceministra zdrowia.

Dymisjonując Szafika Arłukowicz naraził się przede wszystkim na konflikt z lekarzami. W prywatnych rozmowach lekarze, zwłaszcza ci, którzy mieli okazję współpracować z prof. Szaflikiem, decyzję ministra nazywają polityczną, nieuzasadnioną, przedwczesną i skandaliczną.

Z kolei prof. Wojciech Omulecki, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO) mówi: "Miał oczywiście prawo odwołać konsultanta, ale nie powinno się to odbywać w takim trybie, w atmosferze skandalu i niepotwierdzonych zarzutów".

Zgodnie z ustawą to Polskie Towarzystwo Okulistyczne rekomenduje trzech kandydatów na nowego konsultanta, a minister zatwierdza jednego z nich. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", PTO nie wyklucza, że ponownie wskaże na prof. Szaflika.

Także opozycja żąda wyjaśnień od Arłukowicza. Posłowie zarzucają mu, że jego decyzja była przedwczesna, nieuzasadniona, a przede wszystkim nietransparentna.

"Żądamy zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia. Będziemy chcieli, by minister Arłukowicz odpowiedział na pytania dotyczące m.in. kulis tej dymisji" – mówi „Rz" poseł Dariusz Joński, rzecznik SLD.

Wniosek poprze PiS, ale partia Kaczyńskiego zastanawia się też, czy odpowiedź na pytania nie powinna paść publicznie w trakcie posiedzenia Sejmu.

Na razie pytania do premiera Donalda Tuska w trybie interpelacji poselskiej wysłał poseł SLD Jacek Czerniak. Chce się dowiedzieć m.in., jaki wpływ na dymisję prof. Szaflika i powołanie jego następcy prof. Edwarda Wylęgały miał wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki. „Rzeczpospolita" ujawniła bowiem wczoraj, że wiceminister i nowy konsultant wcześniej pracowali razem i dobrze się znają.