Wybór nowego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski nastąpi 10 lipca na specjalnym posiedzeniu zarządu PZPN - poinformowała rzeczniczka związku Agnieszka Olejkowska. W dzisiejszych obradach zarządu PZPN w Sękocinie Starym uczestniczy dotychczasowy trener drużyny narodowej Franciszek Smuda, z którym umowa nie zostanie przedłużona.

"Zarząd związku zdecydował, że 10 lipca o godz. 10.00 odbędzie się specjalne posiedzenie dotyczące wyboru selekcjonera. Wtedy najpierw poznamy kandydatów, a później nowego selekcjonera reprezentacji. Czas goni, zaczyna się sezon, trzeba podjąć szybko decyzję, aby drużyna była dobrze przygotowana do eliminacji mistrzostw świata" - powiedziała rzeczniczka PZPN Agnieszka Olejkowska.

Obrady zarządu PZPN trwają w Sękocinie Starym pod Warszawą. Uczestniczą w nich m.in. prezes związku Grzegorz Lato i Smuda,

"Trener Smuda zdał relację ze swej pracy, ale na napisanie raportu dotyczącego spraw szkoleniowych ma jeszcze cztery tygodnie. To będzie materiał przydatny dla kolejnego selekcjonera - przyznała Olejkowska.

"Zostajemy z trenerem w przyjaznych relacjach, podziękowaliśmy mu za pracę, wszystko odbyło się w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze. Obie strony już wcześniej zdały sobie sprawę, że współpracę należy zakończyć" - dodała.

Smuda w towarzystwie dyrektora reprezentacji Konrada Paśniewskiego opuścił salę konferencyjną jednego z podwarszawskich hoteli, ale nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Na posiedzeniu zarządu krótko głos zabrał wiceprezes ds. szkolenia Antoni Piechniczek, który stwierdził, że w mediach sporo jest niedomówień, a nikt nie został jeszcze namaszczony na selekcjonera.

"Będą teraz prowadzone rozmowy z kandydatami, ich nazwiska zostaną przedstawione 10 lipca, a zarząd podejmie decyzję, który jest najlepszą osobą do objęcia funkcji trenera kadry" - stwierdziła rzeczniczka PZPN.

Olejkowska wcześniej już przyznała, że "zarząd będzie optował za szkoleniowcem z Polski, m.in. ze względów komunikacyjnych". O pracę w PZPN starał się m.in. były selekcjoner Anglików Szwed Sven-Goran Eriksson.

Temat wyboru selekcjonera został podczas środowego posiedzenia już zamknięty. "Zarząd w dalszej części obrad będzie zajmował się m.in. zmianami w statucie, przygotowaniami do Walnego Zgromadzenia delegatów, ustaleniem miejsca i cen biletów na spotkanie z Anglią w eliminacjach mistrzostw świata" - wyjaśniła Olejkowska.

Jak dodała, zarząd chce też stworzyć wzór kontraktu selekcjonera, który będzie obowiązywał przy podpisywaniu umów z kolejnymi trenerami.

Biało-czerwoni po remisach z Grecją 1:1 i Rosją 1:1 oraz porażce z Czechami 0:1 odpadli z mistrzostw Europy po fazie grupowej. Smuda już wcześniej zapowiedział, że w razie braku awansu do ćwierćfinału przestanie pracować z drużyną narodową.

Jego następca będzie miał niewiele ponad miesiąc na zbudowanie zespołu, bowiem już 15 sierpnia Polska zagra towarzysko z Estonią. Z kolei inauguracja eliminacji MŚ-2014 nastąpi 7 września w Podgoricy - rywalem będzie Czarnogóra.