Jak to zwykle po klęskach, po których swoim zwyczajem śpiewamy „nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało”, chwilę po odpadnięciu naszej drużyny z Euro rozpoczęło się polowanie.
Ponieważ piłkarze mają status gwiazd (no i kogoś trzeba nosić na rękach), a trener Smuda sam poinformował o rezygnacji, oczy społeczeństwa skierowały się w stronę PZPN. A tam wiadomo: Lato, leśne dziadki, poruta i samo zło. Kibice, politycy, dziennikarze – wszyscy żądają głowy Grzegorza Laty. To przez niego ta klęska, nie dopilnował, nie przygotował, nie zorganizował. I jeszcze, człowiek bez wstydu, ma czelność się bronić.
A ja myślę, że jest wiele powodów, by żądać dymisji Laty, to akurat nie Euro. Brak szkoleń młodych piłkarzy, tolerowanie korupcji i bandyterki na stadionach – za każde z tych zjawisk odpowiada PZPN. Ale Euro?
Od lat nie było takich warunków podczas przygotowań do dużej imprezy. Nasza reprezentacja miała wszystko, co mieć powinna, i jeszcze więcej – powtarzają jak jeden mąż trener Smuda, piłkarze, sztab szkoleniowy. I to było zadanie piłkarskiego związku – zapewnić warunki do pracy. Warunki były, sukcesu nie stało.
Łatwo żądać głowy Laty. Trudniej przyznać, że to bohaterowie zawiedli. Przegrali, bo im się nie chciało. Dużo gadali, ale gdy przyszło co do czego, stać ich było tylko na dwa remisy.
O sytuacji w polskiej piłce powiedziano i napisano już wiele, mną jednak najbardziej wstrząsnęła historia opowiedziana mi przez doświadczonego trenera pracującego z dzieciakami. Po którymś z treningów podeszła do niego matka dziewięciolatka. – Panie trenerze – zaczyna – bo mój synek bardzo chciałby zagrać w tym najbliższym meczu, a pan go nie chce wystawić. – No nie chcę, bo musi jeszcze potrenować, są lepsi, niech pracuje, może za jakiś czas – odpowiada trener. – Ale on bardzo by chciał –matka nie daje za wygraną. I wypala znienacka: – Czy wy tu macie problemy z wyposażeniem? – No mamy – przyznaje trener – ale co to ma do rzeczy? Na to matka: – No to może ja kupię kilka piłek, jakieś koszulki, buty, czy czego wam tam potrzeba, a pan go wystawi? Mam niestety przekonanie, że to nie PZPN ją tego nauczył.