Dziewięć osób zostało rannych w wyniku wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w tramwaju w Dniepropietrowsku, na wschodzie Ukrainy - poinformował rzecznik ukraińskiego MSW Wołodymyr Poliszczuk. Ranni doznali oparzeń, przewieziono ich do szpitala.

W Dniepropietrowsku nie są rozgrywane mecze Euro 2012.

Władze zapewniły, że incydent w tym mieście nie był zamachem, a eksplozja nastąpiła, gdy jeden z pasażerów przypadkowo upuścił na podłogę tramwaju pudełko z prochem, które legalnie nabył w sklepie myśliwskim. Pasażer ten jest członkiem dniepropietrowskiego koła myśliwych i rybaków.

"Oświadczam, że doszło do samozapalenia się prochu. Nie był to akt terrorystyczny, jednak zostanie wszczęte śledztwo w sprawie naruszenia zasad przewożenia niebezpiecznych substancji, co doprowadziło do obrażeń cielesnych" - oświadczyła cytowana przez ukraińskie media prokurator obwodowa w Dniepropietrowsku Natalia Marczuk. Zapewniła, że poniedziałkowy incydent nie ma nic wspólnego z zamachami bombowymi z kwietnia bieżącego roku.

27 kwietnia w Dniepropietrowsku doszło do serii czterech wybuchów, w wyniku których rannych zostało 30 osób, w tym dziesięcioro niepełnoletnich. Eksplozje nastąpiły około południa, w krótkich odstępach czasu. Pierwszy ładunek wybuchł na przystanku tramwajowym koło opery, następny nieopodal kina i technikum, a trzeci - przy wejściu do parku. Czwarta bomba również eksplodowała przy budynku opery.

Prokuratura potraktowała serię wybuchów jako akt terrorystyczny. Za ujęcie sprawców władze wyznaczyły nagrodę w wysokości 2 milionów hrywien, czyli ok. 790 tysięcy złotych.

31 maja szef MSW Ukrainy Witalij Zacharczenko poinformował, że dwaj sprawcy wybuchów, którzy żądali 4,5 mln dolarów okupu, zostali ujęci. 1 czerwca poinformowano o zatrzymaniu kolejny dwóch zamieszanych w zamachy osób.

Ukraińskie władze zapewniły po eksplozjach w Dniepropietrowsku, że nie miały one nic wspólnego z rozgrywkami Euro 2012 na Ukrainie.