Elżbieta II dołączyła w niedzielę po południu do największej od 350 lat parady około tysiąca statków, łodzi, kutrów, holowników i kajaków, będącej główną atrakcją obchodów 60-lecia panowania brytyjskiej królowej.

W towarzystwie 90-letniego księcia Filipa, noszącego ceremonialny mundur admirała floty, Elżbieta II, ubrana w biały kapelusz i biały płaszcz ze srebrnymi zdobieniami, przyjechała na molo Cadogan w pobliżu mostu im. Alberta w dzielnicy Chelsea. Następnie motorówką, sprowadzoną specjalnie na tę okazję z wycofanego z użytku w 1997 r. jachtu "Britannia", popłynęła do barki "Spirit of Chartwell" zacumowanej przy moście Battersea.

Wraz z nią na pokładzie luksusowej jednostki jest książę Edynburga Filip, następca tronu książę Walii Karol i jego synowie: książę Cambridge William z żoną Catherine oraz książę Harry.

"Spirit of Chartwell" służy do przewożenia pasażerów na Tamizie i jest własnością prywatną. Barka została wypożyczona i zmodyfikowana specjalnie na niedzielną okazję przez hollywoodzkiego projektanta Josepha Bennetta. Udekorowano ją w stylu królewskich barek z XVII i XVIII wieku, umieszczono na niej dwa trony i przybrano tysiącami niebieskich kwiatów.

Obok płynie królewska łódź wiosłowa "Gloriana" nieco przypominająca wenecką gondolę.

Paradę prowadzi barka z dzwonnicą, której osiem dzwonów nazwano imionami osób z najbliższej rodziny królewskiej. Po drodze będą ją pozdrawiać dzwony mijanych kościołów.

Flotylla płynie między mostami Battersea i Tower trasą o długości blisko 11 km. Wśród statków, biorących udział w paradzie, są charakterystyczne łódki Maorysów (tzw. waki), chińskie dżonki, weneckie gondole, niewielkie i zwinne arabskie łódki żaglowe (dau), a także statki, które ewakuowały brytyjski korpus ekspedycyjny i wojska francuskie z Dunkierki w 1940 r.

Parada statków podzielona jest na 10 sekcji. W każdej znajduje się barka muzyczna, na której grają orkiestry w różnych stylach. Jest m. in. Londyńska Orkiestra Symfoniczna (LSO). Jedna z orkiestr, wpisując się w deszczową pogodę, zapowiedziała wykonanie utworu "Singing in the Rain". Inna gra "Muzykę na wodzie" Haendla.

Organizatorzy oczekują, że mimo zachmurzenia i mżawki na mostach i bulwarach Tamizy zgromadzi się ok. 1 mln ludzi. Po raz ostatni równie spektakularne widowisko obserwowano 350 lat temu za panowania Karola II.

Koszty imprezy, która jest pomysłem księcia Karola, oceniane są na 10 mln funtów. Jednym ze sponsorów jest znana sieć supermarketów Sainsbury's, ale żadnym firmom nie wolno z tej okazji się reklamować.

Elżbieta II odziedziczyła tron 6 lutego 1952 r. Koronowała się 2 czerwca 1953 r. Jedynym monarchą, który przed nią świętował 60. lecie panowania była Wiktoria (1897) panująca przez 64 lata.