"Trzy kraje Unii Europejskiej i trzy inne kraje (USA, Rosja i Chiny) przekazały szczegółowe propozycje, które zawierają środki budowy zaufania przez Iran w celu wykazania, że jego program atomowy ma cele pokojowe" - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland.

"To podejście przewiduje obustronne stopniowe działania, które mają być z naszej strony podjęte w najbliższym czasie, jeśli tylko Iran podejmie własne kroki" - dodała rzeczniczka Departamentu.

Światowe mocarstwa i Iran rozpoczęły w środę w Bagdadzie negocjacje, które mają przynieść postęp w wygaszaniu sporu w kwestii irańskiego programu nuklearnego - poinformowali dyplomaci. Iran - jak pisze Reuters - pragnie w następstwie rozmów odwołania sankcji gospodarczych, gdy sześć mocarstw ma nadzieję na ustępstwa ze strony Iranu w sprawie wzbogacania uranu.

Po zaprezentowaniu pod przewodnictwem szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton przez USA, Rosję, Chiny, Francję, Wielką Brytanię i Niemcy propozycji mocarstw, Iran przedstawił swe kontrpropozycje. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek.