Hiszpańskie linie lotnicze Iberia odwołały w piątek około 140 z 330 zaplanowanych na ten dzień lotów z powodu strajku personelu pokładowego - poinformował przewoźnik na swej stronie internetowej. Na maj przewidziane są jeszcze dwie jednodniowe akcje strajkowe.

Związek zawodowy Stavla zaapelował do ok. 4 tys. pracowników, by wstrzymali się od pracy. Dwa kolejne strajki zaplanowano na 11 i 14 maja.

Pracownicy Iberii protestują przeciwko zatrudnianiu nowych osób przez działające od marca tanie linie lotnicze Iberia Express, spółkę córkę Iberii. Według związkowców zarząd linii lotniczych postąpił wbrew zawartemu porozumieniu, w którym zobowiązał się do zatrudnienia w Iberii Express dotychczasowych pracowników.

Piątkowy strajk jest kolejną akcją protestacyjną, która w ostatnich miesiącach zmusiła linie Iberia do odwołania wielu lotów. Przed tygodniem strajk, rozpoczęty w grudniu i zaplanowany na każdy poniedziałek i piątek do 20 lipca, zakończył związek zawodowy pilotów Sepla. Akcję strajkową wstrzymano na skutek ustanowienia przez rząd Hiszpanii obowiązkowego arbitrażu.