Z powodu strajku pilotów hiszpańskie linie Iberia musiały w piątek odwołać 121 z przewidzianych na ten dzień 333 lotów. Piloci protestują przeciwko utworzeniu tanich linii lotniczych Iberia Express, które rozpoczęły działalność 25 marca.

Strajk, organizowany przez związek zawodowy pilotów SEPLA, rozpoczął się w wielkanocny poniedziałek. Piloci Iberii mają strajkować w każdy poniedziałek i piątek, aż do 20 lipca.

Tani przewoźnik Iberia Express ma obsługiwać deficytowe dotąd loty krajowe i europejskie oraz zatrudniać własnych, niżej opłacanych, pilotów i personel kabinowy. Iberia chce z kolei ograniczyć się do obsługiwania wyłącznie lukratywnych przelotów transatlantyckich. Dyrekcja firmy zapewniała, że utworzenie spółki oferującej tanie połączenia nie wpłynie na warunki zatrudnienia obecnych pracowników firmy.

SEPLA twierdzi, że utworzenie Iberia Express jest złamaniem układu zbiorowego i wstępem do redukcji zatrudnienia oraz pogorszenia warunków płacowych. Natomiast według zarządu linii lotniczych Iberia Express jest jedyną szansą odzyskania rentowności przez Iberię jako całość.