Największym zaufaniem społecznym spośród polityków cieszy się prezydent Bronisław Komorowski - wynika z sondażu CBOS. Drugie miejsce zajmuje wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak. Premier Donald Tusk uplasował się w rankingu na 5. pozycji ex aequo z szefem SLD Leszkiem Millerem.

W marcu zaufanie do prezydenta Komorowskiego zadeklarowało 68 proc. badanych (spadek w porównaniu do sondażu z lutego o 4 punkty proc.), do wicepremiera Pawlaka - 47 proc. (o 3 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu)

Na kolejnych pozycjach znaleźli się: szef MSZ Radosław Sikorski (45 proc. zaufania - spadek o 3 punkty proc.) i poseł SLD Ryszard Kalisz (43 proc.; w lutym polityk Sojuszu nie był ujęty w sondażu).

Na piątym miejscu w rankingu polityków budzących największe zaufanie znaleźli się ex aequo szef SLD Leszek Miller i premier Tusk, którym ufa po 36 proc. badanych. Zaufanie do Millera spadło w marcu o 3 punkty proc., a zaufanie do szefa rządu zmniejszyło się w porównaniu do ubiegłego miesiąca o 8 punktów proc.

Liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze ufa 32 proc. badanych (bez zmian). Tyle samo ankietowanych ma zaufanie do Jarosława Kaczyńskiego. Poziom zaufania do prezesa PiS zwiększył się w porównaniu do sondażu z lutego o 5 punktów proc.

29 proc. badanych ufa szefowi Ruchu Palikota Januszowi Palikotowi. W porównaniu do lutego zaufanie do lidera Ruchu Palikota zmniejszyło się o 3 punkty procentowe.

Mniej negatywnych ocen zbiera lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (39 proc.)

Pierwsze miejsce wśród polityków budzących największą nieufność zajmują w tym miesiącu ex aequo Jarosław Kaczyński i Janusz Palikot (po 48 proc. deklaracji nieufności). Jak zauważa CBOS, prezes PiS nie jest już więc - tak jak dotychczas - samotnym liderem tego negatywnego rankingu.

Niewiele rzadziej z brakiem zaufania ze strony badanych spotykają się też premier Donald Tusk oraz marszałek Sejmu Ewa Kopacz - nie ufa im odpowiednio 45 proc. i 44 proc. ankietowanych.

Mniej negatywnych ocen zbiera lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (39 proc.). Sporą nieufność wśród badanych budzi ponadto minister sportu Joanna Mucha, która - zauważa CBOS - w tym miesiącu dołączyła do czołówki negatywnego rankingu (32 proc. deklaracji nieufności).

Zaufanie do minister sportu deklaruje 28 proc. respondentów (w lutym 29 proc.) a do marszałek Sejmu Ewy Kopacz - 26 proc. (w lutym 28 proc.).

Zbliżonym zaufaniem cieszą się ministrowie: sprawiedliwości Jarosław Gowin (24 proc; od lutego bez zmian), finansów Jacek Rostowski (23 proc.; w lutym 29 proc.), administracji i cyfryzacji Michał Boni (22 proc.; w lutym 28 proc.), kultury Bogdan Zdrojewski (21 proc.; w lutym 26 proc.), zdrowia Bartosz Arłukowicz (19 proc.; w lutym 25 proc.), a także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (23 proc.; w lutym 27 proc.).

Szefowi klubu parlamentarnego PO Rafałowi Grupińskiemu ufa 4 proc. Polaków

Ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi ufa w marcu 15 proc. (bez zmian). Podobnym zaufaniem cieszy się rzecznik PiS Adam Hofman (14 proc.; w lutym CBOS nie pytał o zaufanie do tego polityka) oraz szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak (12 proc.; w lutym 13 proc.).

Wicemarszałek Sejmu Wandzie Nowickiej ufa 10 proc. (w lutym brak pomiaru), a ministrowi obrony Tomaszowi Siemoniakowi 6 proc. (w lutym 8 proc.).

Szefowi klubu parlamentarnego PO Rafałowi Grupińskiemu ufa 4 proc. (w lutym CBOS nie pytał o zaufanie do niego), a ministrowi pracy i polityki społecznej Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi ufa 3 proc. (w lutym brak pomiaru). Nazwisk tych polityków nie kojarzy jednak ponad cztery piąte ankietowanych (81 proc.).

Sondaż został przeprowadzony przez CBOS w dniach 8-14 marca na liczącej 1015 osób grupie dorosłych mieszkańców Polski.