W odpowiedzi na zamknięcie popularnego na Ukrainie portalu wymiany plików Ex.ua hakerzy zablokowali w środę stronę internetową ukraińskiego MSW oraz poważnie utrudniają pracę strony prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Resort spraw wewnętrznych oficjalnie przekazał, że do czasu rozwiązania problemu informacje będą publikowane na stronie MSW na Facebooku. Witryna internetowa ministerstwa jest całkowicie niedostępna.

Administracja prezydenta Janukowycza nie skomentowała dotychczas trudności w działaniu swojej strony. Od ponad 12 godzin witryna szefa państwa, która zazwyczaj pracuje bez zarzutów, otwiera się z widocznym opóźnieniem.

Tymczasem w sieciach socjalnych rozpowszechniane są nawoływania do kolejnego ataku na stronę prezydenta; ma on nastąpić w środę o godz. 17 czasu polskiego. Ataki na witryny instytucji państwowych dokonywane są metodą DDoS, która prowadzi do przeciążenia łączy poprzez wysyłanie za ich pośrednictwem wielkiej liczby zapytań.

Portal Ex.ua został zamknięty we wtorek

Ukraińska milicja zarzuciła właścicielom ex.ua nielegalne rozprowadzanie chronionych prawami autorskimi programów komputerowych, nagrań muzycznych i filmów.

Posunięcie to, podobne do niedawnego zamknięcia przez służby USA wielkiego portalu wymiany plików Megaupload, było rezultatem skarg wniesionych przez producentów oprogramowania, takich jak Microsoft i Adobe - poinformowała ukraińska milicja.

"Podczas przeszukania biur (właścicieli) tego portalu i ośrodków przetwarzania danych milicja skonfiskowała wiele komputerów (...) w tym 200 serwerów z około 6 tysiącami terabajtów informacji" - ujawniło ukraińskie MSW. Resort poinformował też, że milicja ustaliła, iż operatorem portalu był obywatel Łotwy.

Użytkowników portalu Ex.ua były "miliony" - podała milicja. Większość logowała się z terytorium Ukrainy.

Jak poinformował ukrainski serwis internetowy Watcher.com.ua w środę po południu na Ukrainie przestał działać jeszcze jeden portal wymiany plików, Upload.com.ua. Jego właściciele wyjaśnili, że wstrzymują usługę wymieniania plików do czasu wyjaśnienia sytuacji, związanych z działaniami milicji wokół Ex.ua.